22 kwietnia 2024 Udostępnij

Czyszczenie klimatyzacji domowej - wskazówki

​Systemy klimatyzacji zostały zaprojektowane w celu zapewnienia użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. Sprawne działanie systemu klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnej pracy i wysokiej wydajności, a także bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniu. Jak konserwować system klimatyzacji? Jak przeprowadzać okresowe przeglądy instalacji? Wszystkie informacje znajdują się w artykule.

Produkty do czyszczenia klimatyzacji w domu

Podczas konserwacji klimatyzatora należy używać środków czyszczących odpowiednich dla danego typu urządzenia. Świeże zabrudzenia na wlocie i wylocie powietrza można czyścić suchą, miękką szmatką. Należy unikać stosowania rozpuszczalników, proszków lub innych substancji lotnych. Substancje te mogą przedostać się do dróg oddechowych rodziny z powodu stałego kontaktu z powietrzem.

Kolejny krok - czysty filtr

Wymienniki ciepła powinny być poddawane kompleksowej konserwacji. To one poruszają powietrze, kurz i brud wraz z wszelkimi mikroorganizmami. Filtry klimatyzacji są pierwszą rzeczą, z którą styka się powietrze. Są one istotnym elementem systemów klimatyzacji i zapewniają usuwanie kurzu i pyłków z klimatyzowanego pomieszczenia. Zwykle jest to filtr elektrostatyczny wielokrotnego użytku, który należy czyścić za pomocą odkurzacza lub wody podgrzanej do temperatury poniżej 50°C. W przypadku większych zabrudzeń zaleca się użycie neutralnego, łagodnego detergentu i spłukanie środkiem dezynfekującym. Zabrudzone filtry zmniejszają przepływ powietrza, a tym samym wydajność klimatyzatora. Na wyświetlaczu większości klimatyzatorów pojawi się komunikat informujący o konieczności wyczyszczenia filtra. Filtr należy sprawdzać co najmniej raz na trzy tygodnie. Niektóre klimatyzatory wykorzystują filtry jednorazowe, które należy wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta. Tace kondensatu pod wymiennikiem należy dokładnie wyczyścić gorącą wodą, a następnie przetrzeć środkiem dezynfekującym. Wynika to z faktu, że stojąca woda może gromadzić szkodliwe bakterie i grzyby ze względu na wysokie temperatury i wilgotność. Możemy użyć specjalnej substancji grzybobójczej, którą uwolnimy podczas ponownego montażu tacek skroplin. Zanieczyszczona tacka skroplin może zatkać przewód skroplin, powodując wyciek wody z urządzenia.

Niezapomnij o parowniku i skraplaczu!

Parownik i skraplacz to dwa najważniejsze elementy systemów klimatyzacji. Skraplacz jest jednostką zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna musi być okresowo sprawdzana i czyszczona. Jeśli jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, będzie zbierać więcej brudu i kurzu niż parownik. Pyłki, kurz i osady z deszczu są również wchłaniane przez chłodnicę przez wentylator. Z tego powodu urządzenie będzie pracować głośniej i z niższą wydajnością ze względu na większe obciążenie sprężarki. Czyszczenie sprzętu jest najlepszym sposobem zapobiegania awariom. Spryskaj skraplacz środkiem czyszczącym. Chemikalia do czyszczenia skraplacza mogą zawierać środki kwasowe lub zasadowe. Zaleca się stosowanie okularów ochronnych i gumowych rękawic. Parownik jest jednostką wewnętrzną, która pobiera powietrze z pomieszczenia, chłodzi je, przetłaczając powietrze między lamelami, a następnie zwraca je do pomieszczenia. Aby zniszczyć mikroorganizmy powodujące choroby, do czyszczenia parownika stosuje się łagodniejsze środki. Dezynfekcja rozpoczyna się od góry, spłukując wymiennik do dołu. Środek chemiczny zabija wszelkie pleśnie i mikroorganizmy, spływając przez żebra i docierając do miski skroplin.

Podstawą bezpiecznego klimatyzatora jest jego regularna kontrola, czyszczenie i dezynfekcja. Niektóre czynności konserwacyjne można wykonać w domu (zgodnie z instrukcjami producenta). Profesjonalny i dokładny przegląd systemu klimatyzacji i kanałów wentylacyjnych najlepiej powierzyć specjaliście. Czyszczenie i dezynfekcja powinny być zawsze wykonywane przy użyciu bezpiecznych, przetestowanych i skutecznych produktów, niezależnie od tego, czy przeprowadzana jest konserwacja.